sobota, 1 listopada 2014

Spacerowe wózki dla dzieci

Kiedy głęboki wózek robi się za mały, kolejnym pojazdem dla naszego malucha będzie spacerówka. Dzieci bardziej ruchliwe potrzebują wymiany wózka już około dziewiątego miesiąca życia. Należy wówczas pamiętać, aby ostrożnie układać dziecko najlepiej w pozycji półsiedzącej.

Zamiana głębokiego wózka na spacerówkę jest znaczna, przede wszystkim pod kątem wagi i poręczności pojazdu. Wózki spacerowe służą, jak nazwa wskazuje do spacerowania, więc muszą być zwrotne i lekkie, aby nie utrudniały przechadzek. Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo i komfort naszego malucha. Dodatkowe wyposażenie, kolor i konkretny wzór jest już kwestią indywidualnego wyboru.

Wózki możemy podzielić na spacerowe dla nieco mniejszych dzieci i parasolki dla tych większych. Zatem jaki wózek spacerowy wybrać i kupić? Sprawdź poniższe porady i ranking wózków na końcu artykułu!

WÓZEK SPACEROWY
Jego główną zaletą oprócz mniejszej wagi jest łatwość składania i przechowywania. Tego rodzaju wózek powinien posłużyć do około 3 roku życia malucha. Jednak najlepszą porą roku do jego użytkowania są ciepłe miesiące, zimą małe koła mogą utrudniać prowadzenie pojazdu. Dziecko jednak nie zmarznie, bo można dokupić do wózka ciepły śpiworek. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na parę szczegółów:


KOŁA
Ich wybór zależy głównie od terenu jaki będziemy wózkiem pokonywać. Mniejsze sprawdzą się raczej na równych chodnikach i prostym asfalcie, czy na zakupach w sklepie. Jeżeli będziemy musieli pokonywać przeszkody typu dziurawe ulice, leśne dróżki czy ośnieżone tereny, warto wówczas wybrać koła te trochę większe. Dobrą opcją jest także wózek z małymi kołami z przodu i dużymi z tyłu.

WAGA
Trzeba pamiętać, że do danej wagi wózka należy dodać ciężar naszego dziecka. Szczególnie jest to ważne kiedy mieszkamy na wyższych piętrach, w budynku bez windy. Wówczas zakup jak najlżejszego modelu powinien być dla nas priorytetem, aby potem nie dźwigać niepotrzebnych kilogramów, w górę i w dół. Jeśli teren wokół naszego miejsca zamieszkania jest niezbyt równy, warto wybrać wózek nieco cięższy, który jednak lepiej pokonuje wszelkie nierówności.

SKŁADANIE WÓZKA
W sklepie warto sprawdzić mechanizm składania i to czy możemy go złożyć przy użyciu tylko jednej ręki. Trzeba sprawdzić również ile miejsca będzie zajmował już złożony wózek i czy wejdzie do naszego samochodowego bagażnika.

AMORTYZATORY
Im gorszy, pełen nierówności teren, tym lepsze amortyzatory będą potrzebne. Muszą być solidnie wykonane, z materiału odpornego na zużywanie.

BEZPIECZEŃSTWO
Spacerówki powinny być wyposażone w pasy, trzy lub pięcio punktowe. Paromiesięczny maluch jest już bardzo ruchliwy, więc może nam po prostu wypaść podczas jazdy, jeśli nie będzie przypięty do wózka. Ważne aby zapięcie było dla niego, nie do otwarcia. Bezpieczeństwo także polepszy barierka, obita materiałem. Na rynku znajdują się także wózki z odpinaną barierką, lub tacką na zabawki czy przekąski.

BUDOWA
Trzeba zwrócić uwagę na możliwość rozkładania oparcia. Kiedy dziecko zaśnie dobrze aby, można było zmienić jego pozycję, choćby na półleżącą. Budka musi chronić zarówno przed słońcem, jak i przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Przydadzą się regulowane rączki, w których możemy zmienić ich wysokość i dopasować je do swojego wzrostu. Należy sprawdzić hamulce, jak działają i czy są niezawodne. Warto kupić spacerówkę z dość długim siedziskiem, aby posłużyła dziecku jak najdłużej oraz z regulowanym podnóżkiem, aby maluch jak podrośnie nie miał kolan przy brodzie. Warto wybrać wózek ze ściąganą tapicerką, którą możemy w każdej chwili odpiąć i wyprać. Najlepiej zakupić spacerówkę w ciemnych barwach, na jaśniejszych kolorach widać każde zabrudzenie. Jeśli chcemy aby dziecko siedziało do nas przodem, należy rozejrzeć się za wózkiem z możliwością obracania siedziska.

GWRANCJE i ATESTY
Aby mieć pewność, że spacerówka spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, wózek musi mieć oznaczenie dużej litery B w trójkącie. Gwarancja producenta powinna być możliwie jak najdłuższa, gdyż z wózka korzystać możemy nawet prawie przez 3 lata.


PARASOLKA
Na zakup wózka parasolki, decydujemy się przeważnie wtedy, kiedy nasz maluch już chodzi i mniej czasu chce spędzać w wózku. Przydaje się ona w wielu momentach, kiedy dziecko jest zmęczone lub kiedy musimy, dość szybko przemierzyć dłuższą trasę. Parasolki to najbardziej poręczny rodzaj wózka, łatwo się go składa i zajmuje niewiele miejsca. Zapakujemy go każdego samochodu, zabierzemy na wakacje czy zakupy. Nie warto wybierać zbyt tanich i licho wykonanych parasolek, pojazd zawsze musi być wygodny dla dziecka. Nie jest to również wózek idealny, na trudnych terenach może dostarczać problemów z jego prowadzeniem. Wybierając odpowiedni model parasolki trzeba zwrócić uwagę na to czy wózek łatwo się składa, czy posiada pasy do zapięcia oraz rozkładaną budkę. Warto wybrać pojazd z możliwie dużymi kołami, co zapewni większy komfort jazdy po nierównych terenach. Oparcie musi być wygodne i dobrze aby była możliwość jego opuszczania. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewni barierka. Przed zakupem zwróćmy uwagę na wielkość kosza, ponieważ wieszanie siatek z zakupami na rączkach grozi wywrotką parasolki.

Tu Paulina opowiada o swojej ulubionej spacerówce:



Ranking wózków spacerowych 
  1. Wózek spacerowy Chicco
  2. Wózek spacerowy Quinny
  3. Wózek spacerowy Jane
  4. Wózek spacerowy X-Lander

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz